Máte otázky? Ozvěte se nám:

O nás

Společnost METTINUM s.r.o.

Za vznikem pokrokové technologie je silný lidský příběh.

 

MUDr. Pavel Kukla je lékař z Prahy a stál u zrodu technologie METTINUM®.
V jeho rodině se po generace tradovala historka, že dědeček byl potomkem předposledního člena rodu Metternichů. Pan doktor  se rozhodl tuto doměnku jednou provždy potvrdit nebo vyvrátit a to porovnáním vzorků rodových DNA. Vzhledem k tomu, že dědeček byl zpopelněn, nebylo vůbec jednoduché získat vzorek jeho DNA. Nakonec se to ale podařilo. Dědečkovu DNA získal z 30 let starých nedopalků od cigaret, které jako relikvii schovala jeho babička. Takto pracně vyizolovanou DNA bylo nutno zachovat a tehdy  jedinou možností bylo zamrazení vzorků, což v ČR nebylo vůbec jednoduché. A tak se v roce 2007 zrodila myšlenka na převratnou metodu archivace DNA.

Samotný nápad byl dílem okamžiku. Realizace však trvala více než 2 roky. Bylo nutno vybrat a odzkoušet nejvhodnější materiály a provést zátěžové testy. Velmi důležité bylo právně ochránit novou technologii podáním patentu na Úřad průmyslového vlastnictví.

Velkým přínosem a štěstím bylo setkání a následná spoupráce s RNDr. Danielem Vaňkem, renomovaným odborníkem na molekulární biologii se specializací na forenzní genetiku, DNA diagnostiku a laboratorní kriminalistickou praxi. Pan Vaněk je skvělý odborník a oblíbený populizátor vědy v ČR, který s projektem METTINUM® velmi pomohl. Pan doktor ve své laboratoři validoval postup přípravy vzorku tak, aby bylo možno vzorek DNA uchovávat při běžných teplotách. Prováděl také zátěžové testy archivačních modulů. Po všech přípravách a zařizování spatřilo METTINUM® světlo světa v roce 2011.

Nová metoda přináší možnost pro kohokoliv z nás.

 

Věda a výzkum jsou našim lékařům blíž, než si myslíme. Což je velmi sympatické. 5 letý zájem o způsob archivace DNA přinesl své ovoce. Unikátní metoda archivace DNA přináší do naší doby obrovský pokrok. Je mnoho důvodů, proč o takovém způsobu uvažovat nejen ve veřejné správě. Unikátnost této metody spočívá v absolutní nezávislosti na mrazících boxech, tekutém dusíku, ba dokonce elektřině. Vzorek navíc můžeme opatřit mnoha informacemi vypovídajícími o jeho původu. Díky METTINUM® už nemusíte hledat nikoho, kdo vám vzorek DNA zamrazí. Máte ji zkrátka doma. Nová technologie archivace umožňuje uložit i mnoho dalších důležitých informací. Se vzorkem DNA tak můžeme archivovat například hlavní biometrické znaky osob, mikroskopické nálezy tkání, rentgenové snímky a podobně.
Kromě soukromého využití je METTINUM® zajímavé především pro instituce typu armáda, policie a letectvo. Nabízejí se však i zcela prozaická uplatnění, jako je archivace vzorku vlastní DNA nebo vašich blízkých, a darování neobyčejného šperku.

Proč by měli lidé uvažovat o uložení DNA?

Je to první možnost jak jednoduše uchovat svoji DNA. Pro budoucnost proto, že dnes ještě zdaleka nedokážeme rozumět tomu, co je v DNA uloženo. V budoucnosti to půjde. Naše děti tak budou mít šanci se dozvědět, jaká dědičná zdravotní rizika je ohrožují nebo třeba i jaké vlohy a nadání po nás zdědily. A dozajista toho bude mnohem víc.

Podívejte se na rozhovor s panem Kuklou a dozvíte se, jaké jsou hlavní rozdíly technologie METTINUM® oproti ostatním metodám.
Rozhovor pro TV Relax
Přečtěte si na rozhovor s panem Kuklou v Mladé frontě.
Rozhovor pro Mladou frontu
autor: Robert Vano

“Současná genetika je vědní obor, který se vyvíjí nejrychlejším tempem.„

 

Soudní znalec a forenzní genetik RNDr. Daniel Vaněk, Ph.D. má bohatý genetický život. Řídí vlastní laboratoř Forenzní DNA servis, je členem INTERPOLu Mezinárodní komise pro pohřešované osoby, a v 90. letech vykonávál funkci soudního znalce. K tomu všemu stíhá předávat fascinující znalosti z genetiky na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. K jeho další práci patří i tzv. archeogenetika – podobor identifikační genetiky zabávající se identifikací kosterních pozůstatků analýzou DNA.

Zde se potkávají jeho zájmy s nápadem pana doktora Kukly. Pan RNDr. Daniel Vaněk, Ph.D. navrhl použití nové technologie pro účely archivace DNA technologií METTINUM®. Díky tomu se i pracně získaná DNA z historických nálezů již nikdy neztratí v propadlišti dějin.

Rezervujte si osobní konzultaci

Osobní konzultace je zdarma

Proč si zarezervovat osobní konzultaci?Informace z první rukyArchivace DNA na míruSoukromí a ochrana datKompletní cenová kalkulace

×