Máte otázky? Ozvěte se nám:

Časté dotazy

Otázky a odpovědi
V čem jsou zásadní odlišnosti od dosud obvyklého ukládání DNA?

Nemusíte hledat nikoho, kdo vám DNA zamrazí. Máte ji zkrátka doma. To samozřejmě není vše. Nová technologie archivace umožňuje uložit i mnoho dalších důležitých informací. Se vzorkem DNA tak můžeme archivovat například hlavní biometrické znaky osob, mikroskopické nálezy tkání, rentgenové snímky a podobně.

Jaké biometrické znaky se dají vložit do modulu a jakým způsobem se ukládají?

Některé biometrické znaky se používají k identifikaci osob. Může to být fotografie osoby, otisky prstů, rentgen zubů, fotografie duhovky a podobně. Jako záznamové médium jsme použili mikrofotografii, která v poslední době, navzdory digitalizaci, prožívá renesanci.

Jakou trvanlivost zaručuje nová metoda?

Prakticky neomezenou. Jednou pro vždy. A to se týká i nosičů informací o vzorku. Volili jsme taková záznamová média, která jsou nezávislá na přívodu energie a která jsou čitelná desítky let bez použití elektronický přístrojů.

Lze schránku se vzorky otevřít a použít opakovaně?

Ano, archivační modul lze kdykoliv otevřít a obsah opět archivovat. To platí i pro datové nosiče. Lze je upravovat a měnit, aniž by tím byl nějak ohrožen uložený vzorek DNA.

V čem spočívá unikátnost této metody?

K archivaci DNA nepotřebujeme žádné mrazáky, žádný tekutý dusík, žádnou elektřinu. Uložený vzorek může být opatřen mnoha informacemi vypovídajícími o jeho původu (biometrické znaky).

Proč by měli lidé uvažovat o tomto způsobu ukládání DNA?

Poprvé v historii můžeme jednoduše uchovat DNA. Dnes ještě zdaleka nedokážeme rozumět tomu, co je v DNA uloženo. Asi 20% DNA jsou oblasti s málo geny a jsou de facto neprobádané. Medicína rychle postupuje, v budoucnosti budeme moci z DNA vyčíst více informací a třeba tak vyléčit dnes nevyléčitelné choroby. Naše děti tak budou mít šanci se dozvědět, jaká dědičná zdravotní rizika je ohrožují nebo třeba i jaké vlohy a nadání po nás zdědily. Určitě se najde mnohem více využití, o kterých se nám teď ani nezdá.

Co všechno zahrnuje proces archivace DNA?

Z kapky vaší krve, kterou odebereme na naší poliklinice, je v laboratoři získána čistá DNA. Ta je pak zpracována tak, aby ji bylo možno uchovávat při běžných teplotách. Nakonec je DNA vložena do speciálního ochranného pouzdra, ve kterém je zcela hermeticky uzavřena.

Kolik je třeba věnovat archivování DNA času a peněz?

Čas odpovídající malému píchnutí do prstu, peníze odpovídající průměrnému měsíčnímu platu v České republice.

Existují nějaká rizika?

Je třeba pečlivě zvážit, jak s tak vzácnou věcí naložíte.

Jaká je doba zpracování?

Doba vyhotovení je 1 až 4 týdny v závislosti na složitosti zlatnické práce. Při další návštěvě pak již obdržíte pouzdro a/nebo šperk společně se všemi certifikáty.

Jaký zvláštní materiál tvoří obal schránky?

Výjimečnost spočívá v kombinaci použitých materiálů, která umožňuje uchování vzorku při běžných teplotách. Vlastní ochranné pouzdro je poměrně malé, má oválný tvar o průměru jen 25 milimetrů. Jeho obsahem je však vaše kompletní genetická stopa na tomto světě.

Z čeho všeho lze obal pro schránku z DNA vyrobit a jaký způsob se doporučuje?

Mít uloženou tak vzácnou věc jako je vlastní DNA jen tak v šuplíku je při nejmenším nedůstojné. Inspirací pro jedno takové uložení bylo přání jednoho klienta, jehož pradědeček byl celosvětově uznávaným hudebním skladatelem. Uložený vzorek DNA tedy obsahoval také určitou část DNA zděděnou po tomto hudebním géniovi. Takovou vzácnost je třeba uložit na úrovni. Nechali jsme proto zhotovit umělecký šperk, jakýsi novodobý DNA relikviář, do kterého jsme pouzdro vložili. Vypadalo to skvěle. Od té doby tuto možnost nabízíme i našim klientům. Každá DNA je neopakovatelný originál a zaslouží tudíž noblesní uložení.

Jak lze archivaci DNA využít jako dárek?

Darovat svoji navždy uloženou DNA je unikum a zvláště v podobě ušlechtilého šperku. Funguje to následovně. Navštívíte naši kancelář, kde s vámi dohodneme vše potřebné. Na naší poliklinice vám odebereme kapku krve. Pokud si přejete vložit pouzdro do šperku, vybereme s uměleckým zlatníkem design a materiály.

Máte více otázek?

Rezervujte si osobní konzultaci

Osobní konzultace je zdarma

Proč si zarezervovat osobní konzultaci?Informace z první rukyArchivace DNA na míruSoukromí a ochrana datKompletní cenová kalkulace

×