Máte otázky? Ozvěte se nám:

Co Čech to sportovec. Alespoň letos v létě. Češi jsou všichni sportovci, ikdyž někteří jen sportovně fandí na gauči nebo v hospodě. Na tak malý národ máme neuvěřitelně talentované sportovce, kteří se rok co rok kvalifikují na světové poháry. Olympiáda v Riu není vyjímkou.

Fandili jste svému oblíbenci? Letní olympiáda v Rio de Janeiru co nevidět skončí. Probojuje se ještě některý z českých reprezentantů na stupínek vítězů? Dosud máme 1 zlatou (Lukáš Krpálek – judo), 1 stříbrnou (Josef Dostál – kanoistika), a 5 bronzových medailí! Jak jen to dělají?

Každý rok padají světové rekordy. Je to udržitelné?

Všimli jste si, že na každé olympiádě padne 1 či více světových rekordů? Člověk by řekl, že lidské tělo a jeho výkon musí mít limit, který lze už jen těžko posunout a jednou dojde své hranice. Skutečnost je ale jiná. Olympiáda v Riu 2016 předvedla silnější, rychlejší a zdatnější sportovce než ta předchozí v Londýně.

Za spousty špičkovými výkony nepochybně stojí moderní technologie: lepší materiály, důmyslnější tvary, lehčí nářadí či aerodynamičtější oblečení. Je tu ale ještě jeden faktor, který významně přispívá k neustálému posunu lidského potenciálu na sportovním poli.

Medicína a genetika v hlavní roli

Ze zdravotního hlediska je o dnešní vrcholové sportovce postaráno nejlépe v historii. Běžná nemoc je nevyřadí na dlouho. Cílená léčba přesně na tělo zkracuje dobu nemoci i rekonvalescence na minimum. Díky znalostem genetiky vrozených dispozic k určitým typům nemocí či zranění dokáží lékaři naordinovat individuální plán stravování, odpočinku a intenzity tréninku. A genetika jde ještě dál.

Testy DNA nám pomohou odhalit, na jaký typ sportu se hodíme (či nehodíme). To může hrát významnou úlohu při výběru sportu pro naše děti. V 6 – 9 letech se talent ještě nemusí zcela projevit a ani lékařské prohlídky nejsou v tomto věku nijak přesné.

Sprintér nebo maratonec?

Běh je dobrý příklad, jak nám znalost genetiky může pomoci udělat správné rozhodnutí. Lidský sval se skládá ze 3 typů svalových vláken (bílá, červená a intermediární). Jeden typ je vhodný pro rychlý okamžitý výkon, druhý lépe zvládá vytrvalost. Složení svalů jedince tak rozhodne, zda má předpoklady být rychlý sprinter nebo vytrvalý maratonec.

„Když pohybově nadané dítě s vlohami pro sprint trénuje na vytrvalostní běh, může v něm být dobré, ale nikdy se nedostane na špičku.”

Miroslav Kučera, profesor sportovní medicíny z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Porozuměním genů pro svalová vlákna spolu s rozborem pohybových vlastností a anatomie těla jsme dnes schopni vybrat sportovce s nejlepšími předpoklady postavit se na stupeň vítězů a trhat rekordy předchůdců.

Vrcholoví sportovci začínají trénovat v raném dětství. Chybný výběr sportu je může navždy odsoudit ke spoustě dřiny a průměrným výsledkům. S tím se nevyhnutelně pojí zdravotní problémy a rychlejší opotřebení těla, nemluvě o jisté psychické neuspokojenosti. Dnes máme možnost využít poznatky moderní modicíny a vybrat si dobře. A to je i v zájmu našich dětí.

Představujeme sportovní gen ACTN3

A teď něco pro nadšence: Gen ACTN3 kóduje svalový protein alfa-actinin-3. Studie prokázaly, že lidé s variantou R577X v tomto genu v jeho obou kopiích prokazatelně lépe zvládají vytrvalostní sporty. Naopak lidé bez této varianty v genu ACTN3 mají lepší dispozice pro sprint. Díky této informaci mohou rodiče podpořit jejich děti v tom správném sportu, zdravě a bez zbytečného odříkání.

Existuje 200 genů spojovaných se sportovním výkonem. Vědci na celém světě intenzivně pracují na rozluštění jejich vlivu na náš fyzický výkon. Pojďme ještě o kousek dál: Je možné tyto geny ovlivnit, aby se jejich pozitivní účinek na sportovní výkon ještě umocnil? Odpovědí je genová terapie. Použití genové terapie ve sportu je eticky vzato velmi kontroverzní téma. Technologie ale existuje.

Geneticky nadané děti

Sport máme v genech. A když nás k němu v dětství správně vedou, můžeme to dotáhnout daleko.

Teprve 19 letý David Jessen je už na olympiádě. Rodák z Brna je synem bývalé reprezentantky Hany Říčné. I on vyniká ve sportovní gymnastice. Nejlépe mu jde hrazda, na níž obsadil 16.místo.

I Barbora Špotáková už má jasno: Její syn bude sportovec. Už teď na něm oštěpařka pozoruje určité pohybové nadání. Že by nám vyrůstala nová generace špičkových českých oštěpařů? Nechme se překvapit.

 

Třeba svými geny přispějí i krásný pár Gabriela Soukalová a Petr Koukal! Jejich děti budou nejen krásné, ale bude se jim i dobře běhat na běžkách, mířit, střílet a hrát badminton.

Nebyla by škoda všechny tyto vlohy nenávratně ztratit? METTINUM představuje jedinečnou možnost zachovat unikátní sekvence DNA, které kdysi vystřelily Emila Zátopka do sportovního nebe. Nikdy nevíme, kdy se nám bude hodit “sáhnout” do rezervoáru vlastní zdravé DNA.

Chcete se dozvědět více o možnostech zachování DNA?

Rezervujte si konzultaci s MUDr. Pavlem Kuklou

a geny vaší rodiny budou v bezpečí.

Rezervujte si osobní konzultaci

Osobní konzultace je zdarma

Proč si zarezervovat osobní konzultaci?Informace z první rukyArchivace DNA na míruSoukromí a ochrana datKompletní cenová kalkulace

×