Máte otázky? Ozvěte se nám:

Držitel 40 ocenění Zlatý Český slavík. Perfekcionalista a profesionál. Skromný a slušný. Miláček národa.

To je Karel Gott.

Co se skrývá za jeho úspěchy?

Mistrův příběh začíná už u jeho zrodu a to doslova. Štěstí tomu chtělo, že od svých rodičů pravděpodobně získal přesně ty správné geny, které jsou zodpovědné za hudební vlohy a absolutní sluch (V. A. McKusick et al, 1988).

Vědci zkoumají geny pro hudební nadání

Výzkum (Yi Ting Tan et al, 2014) zabývající se genetickými vlohy pro vnímání a tvorbu hudby přináší zajímavé poznatky:

  • Zpěv a vnímání hudby v lidském mozku jsou procesy pravděpodobně řízené geny na chromozomu 4
  • Na základě studií rodokmenu izolovaných mongolských rodin se přesnost zpěvu dědí ze 40 % a souvisí s oblastí na dlouhém raménku chromozomu 4 (4q23)
  • Geny pro absolutní sluch se nachází na chromozomu 8q (dlouhé raménko)
  • Gen AVPR1A nacházející se na chromozomu 12q hraje významnou roli v tom, jak vnímáme zvuky a zda jsme schopni si hudbu zapamatovat
  • Gen SLC6A4 na chromozomu 17q také souvisí s hudební pamětí a schopností zpívat ve sboru
  • Studie (J. R. Lim, 2014) na jednovaječných dvojčatech ukazuje, že bez ohledu na to, jak moc rozvíjíme naše hudební předpoklady, nemáme-li hudbu v genech, moc s tím nenaděláme.

“Celý život jsem nešťastný, že jsem se nestal slavným malířem.„
– Karel Gott

Zkrátka i Karel Gott musel tvrdě dřít, aby byl tam, kde je. Bez genetických vloh by ale jen těžko plnil koncertní sály a obohacoval naše životy krásným hlasem a hudbou. Kdo ví, možná má v DNA ukryté vlohy i proto stát se slavným malířem.

W. A. Mozart – hudba zůstala, geny se ztratily

Wolfgang Amadeus Mozart měl hudbu v genech. Jeho otec byl úspěšný hudebník a lásku k hudbě v Mozartovi rozvíjel od útlého dětství. Především ho ale vedl k tvrdému tréninku a neustálému zdokonalování se. Kombinace vhodných genů, píle a dřiny tak dala vzniknout úžasnému koktejlu hudebního nadání, díky kterému se dnes můžeme těšit z hudby jednoho z nejvýznamnějších skladatelů všech dob.

Kdyby METTINUM® existovalo v době Mozarta, měli bychom dnes možnost číst si v jeho DNA o hudebním talentu jako v knize. Lidstvo je však o tyto poznatky navždy ochuzeno.

Sice nežijeme v druhé polovině 18. století, abychom se těšili z živého vystoupení geniálního Mozarta, zato máme možnost díky novým technologiím jako první generace uchovat to nejvzácnější, co nás na tomto světě provází. Neopakovatelnou DNA informaci, v které je ukryto tolik, že si to lze jen těžko představit.

Díky technologii METTINUM® má Karel Gott možnost uchovat DNA pro budoucí
generace. Stejně jako my.
Rezervujte si osobní konzultaci

Osobní konzultace je zdarma

Proč si zarezervovat osobní konzultaci?Informace z první rukyArchivace DNA na míruSoukromí a ochrana datKompletní cenová kalkulace

×